Bir Damla

Bin Umut

Hayatımızın devamı için bir vazgeçilmez olan su ihtiyacı, Afrika ülkeleri başta olmak üzere maalesef dünyadaki birçok bölgede kolaylıkla ulaşılabilir değildir. Temiz su ihtiyacı; yemek, içmek ve temizlik gibi hayatımızı ve sağlığımızı en çok etkileyen alanlarda çok büyük bir öneme sahipken bazı insanlar için temiz suya erişim mucize ile eşdeğer görülüyor. Elde edilen verilere göre dünya üzerinde 144 milyon insan su ihtiyacını su birikintilerinden karşılamak zorunda kalıyor. Mecburi kirli su kullanımı sebebiyle Afrika bölgesindeki pek çok insan kolera, tifo ve dizanteri gibi salgın hastalıklar sebebiyle hayatını kaybediyor.

İklim şartları, su kaynaklarının yetersiz olması ya da yeraltı sularının kolaylıkla yüzeye çıkarılamaması gibi durumlardan dolayı dünya üzerinde bazı coğrafyalar temiz suya ulaşma konusunda zorluk yaşıyor. Ayrıca Afrika bölgesinde küresel ısınmanın etkileri de her geçen gün artmaya devam ediyor. Bu nedenle de Afrika’daki hayatların bizlerin yardımına ihtiyaçları var. Mescidimiz Derneği ile Afrika bölgesinde bir su kuyusu açılmasına ve bizler için çok sıradan hale gelen temiz suya ulaşmalarına yardım edebilirsiniz.

Çocuklarımız bu proje sayesinde hem kendi diktikleri fidanlar sayesinde elleriyle bir can vermeyi hem de diktikleri fidana bakarak bir canlının sorumluluğunu almayı öğrenecekler. Ayrıca yine kendi yetiştirdikleri fidanların meyvelerini kendi elleriyle toplayıp dalından yeme imkânı da bulacaklar. Toprakla ilgilenmek, günlük hayatlarından biraz olsun uzaklaşmalarına ve rutinleri dışında bir aktiviteye sahip olmalarına da katkı sağlayacak. Her gün üstlerine basıp geçtikleri toprağın bir gün sonra yemyeşil meyve ağaçlarıyla kaplandığına tanık olmak, aynı zamanda çocukların umutlarını ve heyecanlarını da yeşertecek.

Mevcut olan kısıtlı suya erişimse ne yazık ki çok kolay olmuyor. Şehir merkezlerinden uzak kişilerin var olan temiz suya erişmeleri için uzun kuyruklar boyunca sıralarını beklemeleri gerekiyor. Fakat her bekleyen kişi temiz sudan yararlanamıyor ve zaten az miktarda olan temiz su, hızlı bir şekilde tükeniyor. Tüm bu sebepler dolayısıyla su kuyusu açma projemize son derece önem veriyoruz ve gönüllülerin desteklerini bekliyoruz.

Yardımlarınız ile açılan her su kuyusu, oradaki insanlara bir umut oluyor ve hayatlarını devam ettirmeleri için gerekli olan suya kavuşarak daha sağlıklı günler geçirebiliyorlar. Bizlerin kolaylıkla ulaştığı hayati önem taşıyan su, Afrika’daki vatandaşlar için bir lüks haline gelmiş durumda. Bu bölgede açacağımız her su kuyusu, insanların sağlık problemleriyle karşılaşmalarını azaltacak hem de daha uzun ve sağlıklı bir ömür geçirmelerine yardımcı olacaktır. Sizler de temiz suya ulaşma sorununu en aza indirmek için su kuyusu projesi için bağışçı olabilir ve insanların en temel ihtiyaçları için bir umut olabilirsiniz.

Mescidimiz Derneği

Hiçbir iyiliğin reddedilmediği, gülümsemenin esirgenmediği, güzel ve bereketli bir coğrafyada, iyilikte ve güzellikte kardeşliğimizi sürdürmeye ortak olabilirsiniz.